Co je kryptoměna?

Co je kryptoměna?
 • Kryptoměna - slovo, které jste jistě slyšeli dříve a hrubě si představujete co to znamená.
 • Internetové peníze? Ano, ale kryptoměnu nemůžete přirovnat k penězům v Paypal, Webmoney nebo prostředkům na internetové kartě. Měna? Ano, ale kryptoměna není regulována centrálními bankami zemí a její míra není přímo vázána na ekonomiku žádné země.
 • Kryptoměna je druh finančního a platebního aktiva předurčeného k revoluci finanční sféry. Někdo má ovšem názor, že krypto není nic víc, než jen ‘’nafouklá bublina’’, proto v tomto článku vám představíme kryptoměnu blíže.
 • Kryptoměna nebo-li druh digitálních peněz, která je založena na technologii kryptografie tedy šifrování dat. Nemá žádný fyzický vzhled, ale existuje pouze v elektronické podobě. Její hlavními rysy jsou anonymita, decentralizace a bezpečnost.
 • Cirkulace kryptoměny uvnitř systému probíhá napřímo bez účasti třetí strany, jedná se o tzv. peer-to-peer systém (P2P). Každý z účastníků si je roven nezávisle na jeho sociálním nebo finančním postavení. Jádrem těchto virtuálních peněz je decentralizovaná otevřená databáze - blockchain.

Trochu z historie

Co někoho vedlo k založení kryptoměny? Odpověď na tuto otázku zůstává otevřená, ale částečné vysvětlení najdeme v charakteristikách kryptoměny. Dříve neexistoval pohodlný a rychlý způsob, jak provádět anonymní platby s vysokou úrovní zabezpečení. S příchodem Bitcoin a daších kryptoměn byla tato problematika vyřešena.

Za oficiální vznik kryptoměny je považován rok 2009, kdy začala fungovat síť Bitcoin. Zakladatelem Bitcoinu a dalších kryptografických měn je považován Satoshi Nakamoto (smyšlená postava nebo dokonce skupina lidí). Od tohoto jména byl poprvé oficiálně zveřejněn Bitcoin a zároveň také provedeny první transakce.

Krypto vs Fiat

Při slově ‘’měna’’ si většina z nás vybaví vzhled bankovky. Fiat je standartní, centralizovaná měna jako je dolar nebo euro. Hlavní rozdíly mezi krypto a fiat měnou jsou následující:

 1. kryptoměna nemá žádný fyzický vzhled
 2. kryptoměna není vydávána centrální bankou a není vázána na ekonomiku žádné země
 3. vydávání kryptoměny není nikým řízeno a nikdo tyto procesy nemůže omezit, pouze rysy samotného systému
 4. kryptoměna není spojena s ekonomikou žádné země
 5. kryptoměna je anonymní, k práci s fiat měnou je vždy zapotřebí uvedení alespoň nějakých osobních údajů. V krypto světě to ale není nutné, veškeré informace o účastnicích transakcí jsou souborem znaků v adrese jejich peněženky.
 6. v krypto světě jsou přímé transakce. V tomto systému virtuálních měn nejsou žádné třetí strany, transakce probíhají pouze mezi účastníky napřímo.

Mají kryptoměny budoucnost?

Současnost úzce souvisí s digitálními měnami. Od svého vzniku v roce 2009 popularita kryptosvěta stále roste, proto bychom měli očekávat období intenzivní krypto revoluce. Čím dříve se ke kryptoměnám přidáte i vy, tím lépe pro vás.

Who we are?

Jsme specialisté v oblasti tisku, kteří nabízejí svým klientům od roku 2011 komplexní řešení produkce tiskových produktů ve vysoké kvalitě za velice příjemné ceny. Strategií naší firmy je precizní práce a komunikace s klientem tak, aby spokojenost byla na nejvyšším stupni. Servis zaručující od objednání, zpracování a následné dodání maximální možnou pozornost tak, aby klient bez obav obdržel, co si objednal. Samozřejmostí je pro nás bezplatné poradenství a kontrola dat. Klientům nabízíme i možnost využití našeho grafického studia. Více informací o nás

Why print with us?

Ethereum Classic
Zilliqa
Monero
Dash
Metaverse
IOTA
Ethereum
Zcash
EOS
Bitcoin cash
Bitcoin
Litecoin
NEO
Ripple